psieEgo

Szkoła dla Ciebie i Twojego psa

TRENAŻER Search & Rescue Dog Training psieEgo

Kalendarz


Trenażer Search and Rescue Dog Training psieEgo stworzony został z myślą o szkoleniu i weryfikacji umiejętności zespołów ratowniczych [przewodnika i psa ratowniczego]. Stanowi skompleksowane źródło bodźców, które w zależności od poziomu zaawansowania psa można dostosowywać.

Trenażer SAR DT psieEgo jest pierwszym tego typu narzędziem w Polsce i Europie. Powstał na bazie mojego dziesięcioletniego doświadczenia kynologii ratowniczej oraz konsultowany był ze specjalistami krajowymi oraz z Europy.

Obecnie składa się z dwóch modułów. Pierwszy to skrzynia do pozoracji. Drugi moduł to tunel senosoryczny, który może być rozbudowywany o kolejne moduły.
Trenażer uczy i weryfikuje umiejętności, możemy sprawdzić kreatywność, pewność siebie, samodzielność, łatwość podejmowania samodzielnie decyzji oraz odporność na zaaranżowane bodźce przez psa ale przede wszystkim jego motywację do lokalizacji i oznaczenia miejsca przebywania zaginionego żywego człowieka.

W tunelu sensorycznym możemy sprawdzić reakcję psa na:

 • wodę w basenie,
 • wodę lejącą się z deszczownicy [imitacja pękniętej rury od wody na gruzowisku ]
 • kurtynę powietrzną [sprężone powietrze dmucha z podłogi tworząć świst charakterystyczny jak przy ulatniającym się gazie]
 • piłki plastikowe,
 • maskotki dziecięce,
 • kota,
 • niestabilne podłoże ( równoważnia, cegły, kamienie, gruz)
 • otwieranie podchylonych drzwi ,
 • kratę ażurową,
 • cegły, kamienie,
 • flatry,
 • ciemność,
 • światła ostrzegawcze,
 • lustro,
 • “świeże ubranie”,
 • pokarm ludzki i zwierzęcy,
 • zapach suki w cieczce,
 • przejście przez “trójkąt ratowniczy”
 • blachę trapezową,
 • hałas,
 • mikro lokalizację,
 • samodzielność,
 • pozorację mylącą i przeszkadzającą.

Na skrzyni do pozoracji możemy nauczyć psa:

 • uwarunkowania na człowieka,
 • reakcji na zapach żywego cżłowieka,
 • lokalizacji,
 • oszczekania,
 • zachowywania dystansu,
 • samodzielności,
 • oszczekania pozoranta dostępnego,
 • oszczekania pozoranta niedostępnego ale widocznego [drzwi z kratą, drzwi z pleksą],
 • oszczekania pozoranta niedostępnego niewidocznego
 • oszczekanie pozoranta z góry [pies stoi nad pozorantem],

Ponadto dzięki skrzyni tworzymy również urządzenie do treningu mikro lokalizacji molekuł zapachowych żywego człowieka w materiałach sypkich, gruzach a nawet pod wodą.Możemy tak zaaranżować trenażer, że będziemy mieć osuwisko trocinowe, zbożowe, śniegowe, kamienne, itd.Dodatkowo praca psa i pozoranta jest obserwowana poprzez podgląd z kamery w czasie rzeczywistym na tablecie, laptopie. Jest również nagrywana i można prowadzić analizy oglądając nagranie wielokrotnie.

Ograniczeniem treningów na trenażerze Search and Rescue Dog Training psieEgo jest tylko nasza wyobraźnia i ograniczona kreatywność. Trenażer SAR DT psieEgo to również tor dla początkujących strażaków, którzy w zadymieniu lub ciemności muszą nauczyć się poruszać w aparatach ochrony dróg oddechowych. Trenażer może być rozbudowywany o kolejne moduły [2metrowe] które obecnie są w fazie projektowania tak aby cały czas tunel sensoryczny mógł ewaluować a wraz z nim poziom umiejętności zespołów ratowniczych.

TRENING INDYWIDUALNY

Wielozadaniowość i nieograniczone możliwości trenażera sprawiają, że można zaplanować Indywidualny Plan Treningów dla kandydata na zespół ratowniczy już od szczeniaka, jak również dla zespołu ratowniczego posiadającego już certyfikację. Każdy trening wcześniej jest zaplanowany i omówiony oraz w trakcie nagrywany [kamera GoPro] celem późniejszej analizy. Trening może być podzielony na habituację, przeciw warunkowanie, oswajanie z bodźcami tunelu sensorycznego oraz na różne formy lokalizacji czy oznaczania pozoranta w skrzyni bez bodźców i z bodźcami. Dobry trening to 3/4 planowania a 1/4 wykonania.

Możliwe bodźce do zastosowania w tunelu sensorycznym: zwykly-pusty tunel, lustro, ciemność, basen z wodą, kraty ażurowe, cegły/gruz, deszczownica, niedostępny pokarm ludzki lub/i zwierzęcy, materiał z zapachem suki w cieczce, kot, kurtyna powietrzna [nadmuch powietrza z podłogi], ruchoma podłoga, ruchome drzwi, przejście przez “trójkąt ratowniczy”, różne formy zasuw, wiszące flatry, butelki, mrugające światła ostrzegawcze, dziecięce maskotki, kolorowe plastikowe piłki, mocny huk pochylni, klaustrofobiczny tunle z otwieranym i zamykanym sufitem w czterech różnych kombinacjach, echo odbijające się od blaszanych ścian. Jedynym ograniczeniem jest nasza kreatywność.

Skrzynie z pozorantem możemy ćwiczyć całkiem osobno, oddzielając tunel sensoryczny, jak i razem z tunelem bez podźców [wydeskowana podłoga i otwarty dach] lub i z bodźcami. Skrzynia posiada troje wymiennych/przesuwnych drzwi: siatka, pleksa, pełne metalowe z dwoma mniejszymi drzwiczkami dla lepszej nagrody dla psa od pozoranta.Drzwi skrzyni sterowane są przy pomocy kołowrotków i liny. Drzwiami “steruje” przewodnik lub instruktor. Dzięki nim możemy wypracować dystans psa do przewodnika, motywację,oszczekanie, sprawdzić poziom flustracji, nagradzać psa w odpowiednim momencie, dostępnego pozoranta, niedostępnego pozoranta, widocznego i niewidocznego pozoranta.

Pondato skrzynia z pozorantem może posłużyć jako urządzenie do transportu molekół zapachowych żywego człowieka przy pomocy specjalnego układu wymuszonej cyrkulacji powietrza nawet na kilkadziesiąt metrów, dbając tym samym o bezpieczeństwo pozoranta i nie zasypując go np. 20 tonami osuwającej się ziemi, czy gruzem [trening mikro lokalizacji molekół zapachowych żywego człowieka]. W połączeniu z tunelem sensorycznym również możemy zasymulować mikro lokalizację, nawet lokalizacje molekuł żywego człowieka przez lustro wody.

Koszt treningu indywidualnego będzie indywidualnie dopasowany.

Istnieje możliwość zorganizowania indywidualnego treningu na trenażerze SAR DT w różnych miejscach, ze względu na mobilność konstrukcji trenażera [stadlina koni, market, hodowla krów, parking przed marketem przy ruchliwej drodze, las-paśnik gdzie dokarmiane są dzikie zwierzęta, itd.]
Koszt treningu grupowego będzie indywidualnie dopasowany.


TRENING GRUPOWY

Czytaj TRENING INDYWIDUALNY tylko pomnóż przez liczbę uczestników. Bezcenną umiejętnością przewodników psów jest obserwować, analizować i wyciągać wnioski gdy ktoś inny ćwiczy ze swoim psem. Umiejętność nie marnowania czasu na “hii,haa” daje wiedzę, doświadczenie z obserwacji pracy innego zespołu i zawsze można coś wyłuskać dla siebie. Po wcześniejszym ustaleniu terminu możemy przeprowadzić trening dla zespołów ratowniczych Grup Poszukiwawczo-Ratowniczych na obiekcie psieEgo jak również możemy dojechać we wskazane miejsce stacjonowania konkretnej GPR.

Koszt treningu grupowego będzie indywidualnie dopasowany.


SPRZEDAŻ TRENAŻERA Search and Rescue Dog Training psieEgo.

Projekt i wykonanie trenażera SAR DT psieEgo powstało z myślą o rozwoju kynologii ratowniczej. Jest to pierwsze tak skumulowane urządzenie do treningów w Polsce i Europie. Urządzenie trenażer SAR DT psieEgo zaprojektowałem bazując na swoim dziesięcioletnim doświadczeniu kynologii ratowniczej i mądrzejszych ode mnie wspaniałych kynologów z Polski i zza granicy. Zaprojektowanie i wykonanie pierwszego trenażera SAR DT psieEgo zajęło nam cztery miesiące. Wykonania projektu podjął się właściciel firmy SpecSTAL Piotr Stec. Dzięki wspaniałej załodze, która miała mnie dość widząc mnie często wycięli, przespawali i złożyli projekt z kartek w rzeczywistość.

Zaufanie to podstawa i otwartość na zmiany w projekcie, dlatego też wspólnie z firmą SpecSTAL dajemy Wam możliwość zakupu trenażera w obecnej wersji skrzynia do pozoracji plus tunel sensoryczny [bez kamery GoPRO] za cenę 12 000zł. Istnieje możliwość zakupu modułów trenażera SAR TD psieEgo osobno: sama skrzynia do pozoracji [4000zł], dwumetrowy moduł z pochylnią, ruchomymi drzwiami i kurtyna powietrzną [4000zł], dwumetrowy moduł z basenem, podłoga ażurową, deszczownicą, lustrzaną folią i stanowiskiem do mikro lokalizacji [4000zł].

Termin realizacji do czterech tygodni. Istnieje możliwość zmian w specyfikacji projektu pod indywidualne predypozycje zamawiającego.

W sprawie zamówienia i zakupu modułów trenażera SAR DT psieEgo tel. 502 391 595

P.s. ściany tunelu sensorycznego i skrzyni do pozoracji są świetnym miejscem marketingowym [miejsce na reklamę] do pozyskania sponsorów na zakup trenażera.

WSPARLI KYNOLOGIĘ RATOWNICZĄ…