psieEgo

Szkoła dla Ciebie i Twojego psa

Którego szczeniaka wybrać?

Kalendarz

Testy predyspozycji szczeniąt

Nieliczni właściciele czworonogów, jednostkowi hodowcy przeprowadzają testy predyspozycji szczeniaków. Testy pomagają nam określić główne cechy osobowościowe szczeniaków. Jest to bardzo istotna kwestia dla hodowców jak i dla nowych właścicieli psów. Pozwala na zróżnicowanie szczeniaka w zależności od temperamentu na te do przytulania i te do pracy ratowniczej, patrolowej, sportów, obrony, itd.

Testy odzwierciedlają stan faktyczny osobowości szczeniaka – należy pamiętać, iż jeśli dany szczeniak przejawia w określonym momencie dane cechy (np. jest dominantem), wcale nie przesądza  o jego ostatecznym ukształtowaniu. Nowy właściciel poprzez swój stosunek do niego może je w dużym stopniu modyfikować, zarówno na plus jak i na minus.

Testy wykonujemy w piątym i siódmym tygodniu, jeśli sytuacja nie pozwala na to testujemy tylko        w ok. siódmym tygodniu.

W testach sprawdzamy: socjalność szczeniaków do ludzi, ich instynkt łowiecki, w jakim stopniu szczenię akceptuję dominację, zdolność do podążania za człowiekiem, jak szczeniak znosi ograniczenie swobody czy pokarm jest dla niego istotną motywacją, jak bardzo jest wytrwały w dążeniu do osiągnięcia celu, w jaki sposób reaguje na hałas.

Wyniki bywają zaskakujące. Ile szczeniaków w miocie tyle psich charakterów. Bywają agresywne dominanty, nie polecane jako zwierzaki do przytulania, ale mogą sprawdzić się jako dobre psy pracujące lub stróżujące pod warunkiem odpowiedniego szkolenia. Są psiaki o stabilnej psychice- zrównoważone, zdolne do przystosowania się do każdej sytuacji, bardzo wszechstronne. Zdarzają się zbyt uległe, które zbytnio do pracy się nie nadają, bądź całkowicie uległe, które źle socjalizowane w przyszłości mogą okazać się nieprzewidywalne, swój strach mogą objawiać agresywnymi zachowaniami.

Testy powinny być przeprowadzane w odpowiednim wieku szczeniaków, pomiędzy posiłkami, w obcym pomieszczeniu przez obcego człowieka z którym nie miały wcześniej styczności.

Zapraszam do współpracy hodowców, którzy chcą świadomie sprzedawać szczeniaki nowym właścicielom, by temperament rosnącego szczeniaka nie stał się powodem porzucenia psa w lesie przez nowych właścicieli.

Polecam przeprowadzanie testów predyspozycji szczeniaków w miocie wszystkim,  którzy chcą kupić sobie czworonoga.

Fundacja Rozwoju Kynologii Ratowniczej

FUNDACJA ROZWOJU KYNOLOGII RATOWNICZEJ
ul. CENTRALNA 21 34-122 Wieprz

Nr konta:
12 8110 0000 2001 0048 3412 0001
w tytule "darowizna na cele statutowe"


Radio Andrychów

Środa schodzi na psy

audycja radiowa w każdą srodę od 10:00
Link do audycji
Audycje archiwalne