psieEgo

Szkoła dla Ciebie i Twojego psa

O mnie

Kalendarz
O mnie

Moje życie zeszło na psy.
Nazywam się Jurek Herma.

W moim życiu najważniejsza jest rodzina, dzięki niej stworzyliśmy i rozwijamy markę psieEgo. Szczebel niżej mojej piramidy to pasja związana z ratownictwem i kynologią ratowniczą (Ochotnicza Straż Pożarna w Wieprzu od 1998r – nadal oraz  w  Grupie Poszukiwawczo-Ratowniczej OSP Kęty od 2008r. – 2019r.

Zabraknie mi życia by poznać “świat kynologiczny” w całości. Jest bardzo obszerny i jeszcze w nim wiele do od krycia.
Odkąd pamiętam w domu był pies. Najpierw małe kundelki – Misiek i Kajtek, później wyżeł myśliwski Diana, a teraz labrador o imieniu Goran i rosnący jego następca Gary.  Z Goranem stanowimy zespół ratowniczy od 2010r. kiedy to pierwszy raz przystąpiliśmy do egzaminu Państwowej Straży Pożarnej i uzyskaliśmy pierwsze certyfikację specjalności terenowej, a w 2012r. certyfikację gruzowiskową. Przygotowanie  do przystąpienia do egzaminów zespołów ratowniczych zajęło nam 18 miesięcy, co po podliczeniu dało sumę ok. 1600 godzin.
Gary jest z nami od 20 czerwca 2018r. i również jest w trakcie szkolenia na psa ratowniczego Państwowej Straży Pożarnej.

Dlaczego w mojej pracy stosuję metodę wyróżnieniową, która wymaga cierpliwości, dłuższego czasu szkolenia, a nie metoda klasyczna- awersyjną, która daje bardzo szybkie „rezultaty”…  z Goranem stanowimy zespół, z Garym budujemy relacje – nie wyobrażam sobie by w  pracy zawodowej moja szefowa za dobre rezultaty dawała mi premię, a jeśli tylko będę miał zły dzień będę karany biciem, obrożą elektryczną czy podduszaniem przy pomocy dławika. Stanowiąc zespół ratowniczy z psem nie ma mowy o przemocy, która blokuje swobodne kierowanie psem, jego samodzielną pracę, zabija jego myślenie.
Ucząc właścicieli jak postępować z psem wyróżniam 5 form nagradzania, dzięki którym człowiek staje się bardzo atrakcyjnym kompanem dla swojego czworonoga. Uczę właścicieli liter psiego alfabetu, dzięki któremu potrafić będą rozmawiać ze swoim psem.
Rocznie markę psieEgo odwiedza około 300 psów.

Moja historia:

31.07. 2017r. – obecnie: stażysta egzaminator  na egzaminach zespołów ratowniczych Państwowej Straży Pożarnej, organizatorem którego jest Szkoła Aspirantów PSP w Krakowie, WSSGR w Nowym Sączu.

2017r. uzyskałem tytuł zoopsychologa na Wydziale Nauk o Zwierzętach Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie, na kierunku: Zoopsychologia – problemy behawioru psów.
Tytuł pracy dyplomowej: “Oswajanie psa ratowniczego z obszarem pracy śmigłowca SAR Mi-8”.

31.lipca – 3 sierpnia 2017r. ukończyłem szkolenie dla kandydatów na instruktorów psów ratowniczych [przyszłych egzaminatorów zespołów ratowniczych] przeprowadzone w Szkole Aspirantów Państwowej Straży Pożarnej w Krakowie rozpoczynając tym samym staż egzaminatorski podczas egzaminów zespołów ratowniczych PSP.

21.02.2017r. Komendant Główny Państwowej Straży Pożarnej nadał mi uprawnienia młodszego instruktora psów ratowniczych, uprawniający do:
– szkolenia przewodników i tresury psów ratowniczych,
– testowania przydatności szczeniąt do szkolenia ratowniczego.

od 2014r.  – wykładowca tematyki kynologii ratowniczej dla słuchaczy studiów podyplomowych Wydziału Nauk o Zwierzętach Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie, Pies w społeczeństwie – hodowla i zachowanie.

15.11.2014r. byłem inicjatorem i koordynatorem projektu: “Wpływ gazu propan butan na pracę psów ratowniczych”. W ćwiczeniach czynnie wzięło udział 7 psów ratowniczych z Grupy Podhalańskiej GOPR i Grupy Poszukiwawczo-Ratowniczej Ochotniczej Straży Pożarnej w Kętach oraz przedstawiciele:

  • Instytutu Genetyki i Hodowli Zwierząt, Polskiej Akademii Nauk,
  • Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie:

– KATEDRA NAUK MORFOLOGICZNYCH (Wydział Medycyny Weterynaryjnej),
– KATEDRA BIOLOGII ŚRODOWISKA ZWIERZĄT ( Wydział Nauk o Zwierzętach),
– KATEDRA SZCZEGÓŁOWEJ HODOWLI ZWIERZĄT (Wydział Nauk o Zwierzętach),

  • Gaspolu Nowy Targ,
  • Polskiej Organizacji Gazów Płynnych,
  • Centrum Zdrowia Małych Zwierząt – Medico Vet z Kęt,
  • GPR OSP Kęty, GP GOPR, FWRGP.

Ćwiczenia obejmowały elementy lokalizacji osób w ruinach i zapachu ludzkiego w mikro lokalizacji, w kontrolowanych warunkach zagazowania terenu i przy pomocy próbek zapachowych z dawkami propanu-butanu bezpiecznymi dla zdrowia i życia ludzi i zwierząt.

2013r. ukończyłem warsztaty przewodników psów ratowniczych.

2013r. ukończyłem Wydział Nauk o Zwierzętach Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie, Pies w społeczeństwie – hodowla i zachowanie.
Tytuł pracy dyplomowej:  „Poziom stresu i jego wpływ na pracę psa ratowniczego”.

2011r. Tytuł tresera psów uzyskałem kończąc kurs Treser Psów w Europejskim Studium Psychologii Zwierząt. Jako pierwszy treser w Wieprzu oraz okolicy, dołączyłem do programu “Szkoła bez kolców” prowadzonego przez Fundację „Psia Wachta”. Program ma na celu promowanie pozytywnych metod szkolenia psów.

Od 2010r. związany jestem z Wydziałem Szkolenia Specjalistycznych Grup Ratowniczych Szkoły Aspirantów filia w Nowym Sączu.
Uczestniczyłem najpierw w warsztatach WSSGR w Nowym Sączu jako pomocnik instruktora. Ukończyłem warsztaty przewodników psów ratowniczych oraz instruktorów psów ratowniczych.

Praktyczne umiejętności i rozwiązania problemów związanych z zachowaniami psa czerpię od najlepszych kynologów i kyno psychologów w Polsce i poza jej granicami. Współpracuje z instruktorami zespołów ratowniczych i przewodnikami psów ratowniczych z Czech, Słowacji, Szwecji, Niemiec, Danii, Belgii.

Obecnie jesteśmy z Goranem zespołem ratowniczym certyfikowanym o specjalności gruzowiskowej w OSP Wieprz oraz kontraktowym zespołem w Specjalistycznej Grupie Poszukiwawczo-Ratowniczej Jastrzębie Zdrój.

W  psieEgo tak naprawdę uczymy właścicieli psów jak ma ćwiczyć z własnym psem, jak wspólnie żyć, zdobywać zaufanie.
Za zachowanie, które chcemy nagrodzić u psa wynagradzamy go – wzmacniamy pochwałą, pokarmem, zabawą czy socjalem. Złym zachowaniom mówimy “nie”.

Szkolenie na bazie zadowolenia psa zwiększa chęć do nauki i wzmacnia więź z właścicielem, który zapewnia mu rozrywkę zamiast nudy. Pies szczęśliwy pracuje z radością i chętniej współpracuje z przewodnikiem. Metoda ta wymaga od przewodnika myślenia i eliminowania sytuacji, które mogłyby zaburzyć stosunki człowiek – pies. Łatwiej jest karać psa niż zastanawiać się jak mogłem nie dopuścić do zaistniałej sytuacji.

Nauka komend i zachowań za pomocą pozytywnych wzmocnień motywuje psa do działania, jednak trwa o wiele dłużej niż metoda klasyczna, ponieważ wymaga cierpliwości i konsekwencji w pracy właściciela/przewodnika. Efekt pracy  budowany jest jednak na więzi i współpracy człowiek-pies.

Nie stosuję żadnych środków przymusu typu kolczatki, obroże zaciskowe, obroże elektryczne!

Celem psieEgo jest zbudowanie i wzmocnienie wzajemnych relacji pomiędzy psem i jego właścicielem, sprawienie by pies częściej machał ogonem. Czas spędzony na zajęciach powinien być doświadczeniem wartościowym i przyjemnym.

Uczymy właścicieli psów literek psiego alfabetu, by swobodnie mogli rozumieć swoje czworonogi.

Moje życie zeszło na psy… i jestem szczęśliwy! Ty też chcesz?

Fundacja Rozwoju Kynologii Ratowniczej

FUNDACJA ROZWOJU KYNOLOGII RATOWNICZEJ
ul. CENTRALNA 21 34-122 Wieprz

Nr konta:
12 8110 0000 2001 0048 3412 0001
w tytule "darowizna na cele statutowe"


Radio Andrychów

Środa schodzi na psy

audycja radiowa w każdą srodę od 10:00
Link do audycji
Audycje archiwalne